O; tarih boyunca hakkında elli bine yakın kitap, yüz binlerce makale yazılmış tek Türk’tür!..

Laiklik devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine değil  akla ve bilime dayandırılmasıdır. 
Laiklik, dinin doğru uygulanabilmesinin teminatıdır!..
Tarihe Dair Notlar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam34
Toplam Ziyaret434896

Orhun Kitabeleri'nden Turan ülküsünün kökenleri.

 Bilge Kağan, Türk milletinin nasıl davranması ve nasıl milliyetçi olması gerektiğini anlatıyor...

''Ben Tanrı'ya benzer, Tanrı'dan olmuş Türk Bilge Kağan, Tanrı irade ettiği için, kağanlık tahtına oturdum. Ey milletim, ey hanedanım! Sözlerimi dikkatle dinle!

İleride gün doğusuna, güneyde gün ortasına, batıda gün batısına, kuzeyde gece ortasına kadar bütün milletler şimdi bana tabidir.

Şimdiki gibi, kargaşalık olmaksızın, Türk kağanı, Ötüken'de oturursa, Türk yurdunda sıkıntı olmaz. Ben Ötüken'de oturarak tek başıma yurdu idare ettim. Çinlilerin altınına, gümüşüne, ipeğine, tatlı sözüne, değerli hediyesine kapılmadım. Bunlara kapılan ne kadar Türk'ün öldüğünü, Çin boyunduruğuna düştüğünü unutmadım. Tanrı yardım etti, Türk Kağanı oldum. DAĞILMIŞ MİLLETİMİ BİR ARAYA TOPLADIM. Fakir milletimi zengin ettim. Azalmış milletimi çoğalttım. Atalarım Bumın Kağan'a, İstemi Kağan'a layık bir evlat olmaya çalıştım.

Atalarım Türk öyle sıkı tuttular, öyle bilgelikle, öyle güzel törelerle idare ettiler ki, Türk milleti bahtiyar oldu, onların ölümlerine candan ağladı. Atalarıma tabi olan bütün yabancı milletler, Çinliler, Tibetliler, Moğollar bile onların çağında yaşadıkları hayatı unutmadılar. Atalarım o kadar ünlü kağanlardı. Sonradan bilgisiz, kötü kağanlar Türk tahtına oturdular. Onların kötü idaresi ve Çinlilerin hilesi yüzünden Türk Milleti, zengin ülkelerini kaybetti. Türk kağanlarının cihanı tutan şevketi mazi oldu.

Bu yüzden Çinlilere beylik eden Türk kişizadeleri köle, Türk kızları cariye oldu. Türk beyleri, şanlı isimlerini bıraktı, Çince isimler kullanmaya başladı. Türkler, Çin kağanına tabi olup 50 yıl acıklı ve utandırıcı idaresini yaşadılar.

Fakat Gök Tanrı, Türk'ün haline acıdı, Türk Milleti yok olmasın, eskisi gibi cihanın en yüce milleti olsun diye, babam İlteriş Kağan ile anam Elbilge Hatun'u Türkler'e kağan kıldı. Tanrı güç verdi, babamın Türk ordusu kurt, Türk düşmanları koyun oldu, kurt önünden kaçan koyunlar gibi dağılıp gitti. BABAM KAĞAN, DOĞUDAN BATIYA AT KOŞTURUP TÜRK MİLLETİ'Nİ TOPARLADI. Türk devletini ihya etti.

Ey Türk Oğuz Beyleri! Üstten gök çökmedikçe, alttan yer delinmedikçe, bil ki, Türk milleti, Türk yurdu, Türk devleti, Türk töresi bozulmaz. Ey ölümsüz Türk Milleti! Kendine dön! Su gibi akıttığın kanına, dağlar gibi yığdığın kemiklerine layık ol!

Ey milletim! Bil ki, ben, zengin ve parlak bir millete han olmadım. Zayıf ve zavallı bir milletin tahtına oturdum. Kardeşim Kül Tigin ve yeğenlerim olan iki prensle and içtik; babamın, amcamın hayatlarını verdikleri millet uğrunda biz de bütün gücümüzle çalıştık.

Başına geçtiğim Türk Milleti'nin şan ve şerefi için gece uyumadım, gündüz oturmadım. Ölesiye bitesiye çalıştım. Tanrı yardım etti, bahtım yar oldu, yoksul milletimi zengin ettim. Türk Milleti'ni, bütün milletlerden üstün kıldım!''Yorumlar - Yorum Yaz