O; tarih boyunca hakkında elli bine yakın kitap, yüz binlerce makale yazılmış tek Türk’tür!..

Laiklik devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine değil  akla ve bilime dayandırılmasıdır. 
Laiklik, dinin doğru uygulanabilmesinin teminatıdır!..
Tarihe Dair Notlar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam35
Toplam Ziyaret434897

1970 Eylül... "Kara Eylül"1970 Eylül ayı Arap tarihinde Kara Eylül olarak adlandırılır. Filistinlilerin Ürdün’e sürülmesi ve Filistin Kurtuluş Örgütünun Ürdün’de etkinliğini arttırması Haşimi Kralı Hüseyin’i rahatsız etti. Yaşanan olaylar sonrasında her iki tarafta da 7000 ila 8000 insan kaybedildi. Silahlı çatışmalar FKÖ’nün ve Filistinlilerin 1971′de Lübnan’a sürülmesine kadar devam etti. Leyla Halid, Kara Eylül olaylarını takip eden yıl, üçü eşzamanlı olmak üzere dört uçak kaçırma eylemine katıldı, 1969′da yaptığı eylemle dikkatleri büyük ölçüde üzerine çekti. Leyla Halid, şu anda Filistin Ulusal Yönetimi’nin bir üyesidir. Yukarıda gördüğünüz fotoğraf sonrasında bir pop ikonu olmamak ve mücadele içinde kalarak uçak kaçırmaya devam etmek için 6 kez estetik ameliyat oldu. Elinde kalaşnikof tuttuğu bu fotoğrafının çekilmesinin nedeni ise 1969′da Roma’dan Tel Aviv’e giden TWA Flight 840 uçağını kaçırmasıydı. Uçağın rotasını Şam’a çevirmelerini isterken uzun zamandır fırsatını bulamadığı için doğum yeri olan Hayfa şehrinin üzerinden de geçmesini istedi ve yaptırdı da. Bu kaçırma tek bir rehinenin bile canı yanmadan sonlandı ve Leila Khaled yakalanmadı.

Yakalanmasını sağlayan ise 1970 yılında Amsterdam’dan New York’a giden El Al uçağını kaçırma girişimi oldu. O zamanlar küreselleşme şirketler üzerinden değil, daha çok militan örgütler arasında yaygınlaşmış gibi görünüyordu. Filistin meselesi için Leila Khaled’in yanında Nikaragua’lı Patrick Argüello bulunuyordu. Ellerinde pimleri çekilmiş el bombaları ile ayağa kalkıp direktifler yağdırmaya başladıklarında uçak personelinin de silahlı olduğunu bilmiyorlardı. Patrick vuruldu, Leila yakalandı ve İngiltere’de hapse atıldı. Ama aynı gün içinde ve 2 gün sonrasında 5 uçak daha kaçırılmış ve Ürdün’de Devrim Havaalanı denilen Dawson’s Field Havaalanına indirilmişti. Kaçıranların istekleri Leila Khaled’in serbest bırakılmasıydı ve ciddiyetlerini göstermek için yolcuları indirdikten sonra çölün ortasında 5 uçağı patlattılar. İstekleri gerçekleşti ve Leyla serbest bırakıldı. Bir ömrün sonlarına yaklaştı ama uğruna savaş verdiği mesele henüz sonlanmadı. Sonlanacak gibi de değil, ama o hala her yerde yüzünü, fikirlerini ve yumruğunu göstermeye devam ediyor. Filistin Halk Kurtuluş Cephesi Üyesi Leyla Halid, Türkiye’nin İsrail’den farksız olduğunu ifade ederek, Filistin’in yanında olduğunu söyleyen Türkiye’de eğitim gören İsrailli pilotların Filistinli çocukları ve halkı katlettiğini vurgulayarak şunları söyledi:

''Bölgemiz 100 yıldır çatışmalı bir alandır. Sömürgecilere karşı direnenlerin yürüttüğü mücadeledir. Bu dünya bizlere büyük zulümler uyguladı. Bu zulme karşı mücadele ediyoruz. Tarihte silahlı mücadele yürütenlerin devlet kuramadığının bir örneği yok. Siyonistler dışında. Onlar çeteciydi. ABD ve İngiliz emperyalizmi, Filistinliler yerine İsrailleri bugünkü topraklara getirerek yerleştirdi. Dünya ise söylenen bu yalana inandı. Bu topraklar kızılhaçlıları, Avrupalı sömürgecileri, Osmanlıları gördü ama hepsi geçip gittiler. Siyonistler de topraklarımızdan gidecekler. Türkiye’de eğitim gören İsrailli pilotlar, Filistin’de çocuklarımızı, halkımızı katlediyor. Türkiye Filistin mücadelesinin yanında olduğunu söylüyor. Ancak biz ne söylendiğine değil ne yapıldığına bakıyoruz. Türkiye’deki İslam anlayışı da beyaz sarayda diz çöküp aman dileyen bir İslam’dır.'' (Leila Khaled)

Yorumlar - Yorum Yaz