O; tarih boyunca hakkında elli bine yakın kitap, yüz binlerce makale yazılmış tek Türk’tür!..

Laiklik devlet düzeninin ve hukuk kurallarının dine değil  akla ve bilime dayandırılmasıdır. 
Laiklik, dinin doğru uygulanabilmesinin teminatıdır!..
Tarihe Dair Notlar
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam43
Toplam Ziyaret436077

Tong Yabgu'nun İntikamı / Türk'e itaat etmemenin sonu!

Başbuğ Tong Yabgu'nun intikamı

M.S 627. Tong Yabgu Kağan tahta geçtiginden beri Batı Göktürk devleti altın çağını yasıyordu, hiç bir Yabgu toprakları bukadar genişletememisti. Bir sonraki hedef ise yine belliydi, Sasanileri hükmü altına alıcakti. 
Tong Yabgu , Sasanilere bir elçi yollayip savasmadan teslim olmalarını öneren bir mektup yazip yollattırır . 

"Ben, Tengri tarafindan üstün kılınmıs Aşina soyunun Bati Göktürk Devleti'nin Hakanı, Kuzeyin Efendisi Tong Yabgu Kagan. 
Türk'e karsi gelmek Tengri'ye karsı gelmektir, Türk'lere karsi koymak kimsenin haddine degildir. Elçimle beraber devletime 3 sandık dolusu altın yollarsanız oraya Tudun atayip bana itaat etmeyi kabul ederseniz savaşmaktan vazgeçerim" 

Sasani Imparatoru II. Hüsref, Orta-doğuyu kendi hükmü altina almis güclü bir orduya sahipti. Bu teklifi kabul etmesi icin bir nedeni olamazdi. Yazilan mektup gözünü karartmis, deli etmisti II. Hüsref'i.
Tong Yabgu´nun gönderdigi Elçiye işkence yapıp bedenini parçalayarak 3 sandık içine koyarlar, bacaklari bir sandıkta, kolları bir sandikta, başı bir sandıkta kervan hazirlatip sandiklari Tong Yabgu´ya yollatır.

Günlerce, haftalarca yol aldıktan sonra kervan Tong Yabguýa ulasir. Sasanilerin savastan vazgecip altin dolusu sandiklarin geldigini sanar, actıgında ise sandıklari, gönderdigi elcinin parcalanmıs cesedini bulur. 

Evren yaratıldıgından beri kimse Türklerle bu kadar eğlenmemişti. Bunun üzerine Tong Yabgu, Orduyu kurduktan sonra zaman 
kaybetmeden II. Hüsref'in saklandigi Debrent kalesine akin eder. 
Kale ok yağmuruna tutulur, duvardakileri öldürüp , merdivenleri duvarlara dayadiktan sonra kalenin icine girmek fazla sorun olmaz. Tong Yabgu'nun içine Erliğin ruhu girmis gibiydi, kalenin icinde bulunan hic kimseyi sağ bırakmadılar canli olan ne varsa yakip yiktilar. 

Movses Kaghankatvatsi, Derbent kale´sinin kuşatmasini söyle dile getirir . 
"Türkler, denizdeki dalgalar gibi bir anda Kariye'ye girdiler ve önlerine çıkan her şeyi yok ettiler. Şehirde terör estiren saldırganlar çirkin, gözleri çekik ve kapaksızdı. Önce şehre doğru okçuların okları yağdı, sonraysa şehrin cadde ve sokaklarında önlerine çıkan herkesi vahşi bir kurt gibi katlettiler."

Türk'e ya itaat edeceksin yada öleceksin...

Yorumlar - Yorum Yaz